Murray 21P550HW �� 21�� Walk Behind Lawnmower
Murray-21P550HW-21inch-Walk-Behind-Lawnmower
SKU: Cnr-MUR2691762@online
Stock subject to availability
Sales price R 8105
Total: R 8105
Total discount:
Price / kg:
Customer Information: Tooltip
Landowner Application
Store Option Tooltip
Description
The 21 inch (53 cm) 3-in-1 durable steel mower deck gives you the option to either collect your lawn clippings in the bag, discharge them to the side, or to mulch them. The mulch function converts clippings into valuable grass nutrition as you mow, and discharges it back onto the lawn.
Model 21P550HW
Engine Briggs & Stratton 550E Series
Design OHV Petrol
Displacement 140cc
Starting Recoil
Fuel Tank Capacity 0.8 Litre
Drive System Push
Deck Material Steel
Cutting Width 21” / 53 cm
Discharge 3-in-1 (Side, Bag or Mulch)
Bag Capacity 60 Litres
Height of Cut Range 32 -95 mm in 7 positions